incilTurK.Com

 
 
 

 
 

 

 
 
 
 

 

Tanrı'nın bende İsteği
Sedat Tomris


 

Sözlerime bütün insanlığın günahlarını yüklenerek çarmıhta bizler için kanını akıtan , ölen , 3 gün sonra dirilen ve bizlerin sonsuz yaşama kavuşmasını sağlayan Rabbimiz Mesih İsa’ya teşekkür ederek başlamak istiyorum .

Rabbimiz Mesih İsa‘ya iman ettim . Kurtuluşu onun şefkatli kollarında buldum . Efesliler 2 : 8-9 daki ayetlerde yazıldığı gibi ‘’ İman yoluyla , lütufla kurtuldunuz  . Bu sizin başarınız değil , Tanrı‘nın armağanıdır . Kimse övünmesin diye iyi işlerin sonucu değildir . Rabbimiz Mesih İsa‘ya şükürler olsun ki ona olan imanımla sonsuz yaşama kavuştuğumu biliyorum . Tanıklığımı , Rabbin kutsal yolunda yaşadıklarımı sizlerle ve tüm imanlı kardeşlerle paylaşmak istiyorum

Alevi kökenli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim . Ailem bana dini bir eğitim vermemişti ancak kendimi bildim bileli bir yaratıcının varlığına hep inandım . Tanrı‘ hep yakınlarımda hissettim . 26 yıllık hayatımda birçok hayal kırıklığı , hüzünler , hor görülmeler , aşağılanmalar yaşadım . Gerek okul hayatımda , gerekse yaşadığım sosyal çevrede birçok insanla mücadele etmek zorunda kaldım . Gerçi her insanın yaşadığı sorunlar , hüzünler vardır. Çünkü şuna inanıyorum , hepimizin sırtında taşıdığı bir haç var .

Ailemden , özellikle anneciğim ve büyükannem Zakari‘den her zaman sevgi ve destek gördüm . Attığım her adımda yanımda olmaya ve bana yol göstermeye çalıştılar . Bana bir insan olarak, her durumda  her kim olursa olsun , büyük küçük herkesi ayırt etmeden sevmem gerektiğini öğrettiler . Ailemin bana öğrettiği değerler , Kutsal Tanrımızın bana verdiği ruhla hep alçak gönüllü ve saygılı olmaya çalıştım . Ancak ; ince bir ruhu ve sevgi dolu bir kalbi anlamayan insanlar beni fazlasıyla kırıp , incittiler . O vakitler hep şunu düşünmüştüm ; bu ülkede insanların çoğu İslam dinine bağlı idiler . İslam’ın sevgi dini olduğunu söylerlerdi . Ancak ; sevginin yerine sevgisizlik ; iyi niyetin yerine sert ve kaba davranışlarla karşılaştım . Kendimi bazen bu dünyadan değilmiş gibi hissediyordum.

Lise tahsilimden sonra , lisans eğitimim için Ankara’ya yerleştim . Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde eğitimime devam ettim. Alanımız geniş kapsamlı olduğu için özellikle seçtiğim bir uzmanlık alanı olmalıydı. Ben üniversitede, Bizans sanatı ve Hıristiyan ikonografisi çalışmayı tercih ettim. Bu konuyu 4 sene içerisinde çalışırken Kitab-ı Mukaddes’ten yoğun olarak yararlanmam gerekecekti . Elime ilk başlarda bir ders kitabı olarak aldığım Kitab-ı Mukaddeste sonsuz yaşamı bulacağımı, Rabbin sevgisine kavuşacağımı o vakitler bilemezdim . Ama iyi hatırlıyorum ki Kutsal Kitabı ilk açtığımda karşılaştığım ayetler şu idi  

Matta 7 : 7-10 ayetler; Dileyin verilecek , arayın bulacaksınız , kapıyı çalın size açılacaktır . Çünkü her dileyen alır , arayan bulur , kapı çalana açılır.

Bu ayetler benim kalbimin Tanrı’ya açılmasında çok etkili oldu .

Kitab-ı Mukaddes’i okumaya başladıktan sonra , bırakmam mümkün olmadı . Kutsal Kitap hayatımın rehberi oldu . Bana yol gösteren , aydınlatan bir ışık oldu .

Rab İsa’nın sevgisi , alçak  gönüllülüğü beni derinden etkiledi . Rabbin çektiği acılarda , yaşadığı hüzünlerde kendimi buldum . Eski ve Yeni antlaşmanın bir bütün olduğunun , Rab İsa dünyaya gelmeden, Eski Antlaşmanın birçok peygamberlik sözlerinde insanlığa müjdelendiği gerçeklerini gördüm . Rab İsa’nın kim olursa olsun , ister vergi görevlisi , ister fahişe , ister günahkar , ister toplum dışı bir suçlu olsun herkese sevgiyle yaklaşması tüm insanlara karşı alçak gönüllü olması , tüm kötülüklere ve çirkinliklere karşı bize iyi ve güzel olanı öğütlemesi bana aradığım huzuru ve gerçek imanın nerede olduğunu gösterdi .

4 seneyi aşkındır Kutsal Kitap okuyordum . Kutsal ruhun içime dolduğunu , Tanrının yakınlarımda olduğunu hissediyordum . Ancak bir müddet sonra kendimi yetersiz hissetmeye başladım . Gerçek Mesih İnanlısı kardeşlere ulaşmak için Tanrıma hep dua ettim . Çünkü imanımı  yalnız yaşamak istemiyordum . Rabbin sevincini kardeşlerimle paylaşmak isteğim vardı .

2003 ağustos ayında tesadüfen girdiğim bir siteden aldığım adrese mail gönderdim . Site görevlisi ile birkaç gün sonra telefon görüşmesi yaptık. Ancak daha sonra benim telefon numaramı değiştirmem nedeniyle irtibatımızı kaybettik . Belki Kutsal Tanrımızın yönlendirmesiyle , imanlı insanlar arasında olma isteğim artmıştı .

Rab benim bir topluluğa katılmamı ve vaftiz olmamı istiyordu . Rabbin bu isteğini derinden tüm ruhumla hissediyordum . Aradan  belki 2 ay geçtik ten sonra , bir başka site adresine vaftiz konusunda bilgi almak için yazmıştım . Arayan kişi ağustos ayında beni arayan , şimdi kendi öz abim kadar sevdiğim Samsun AGAPE Kilisesi Topluluğundan imanlı kardeşlerimden bir büyüğümdü. O günkü mutluluğumu kelimelerle anlatamam . Çok heyecanlanmış ve titremeye başlamıştım . Bu telefon görüşmesi Tanrının bir mucizesiydi aslında . O telefonla başlayan görüşmeden sonra Samsun AGAPE Kilisesine devam ettim . Buradaki tüm imanlı kardeşlerimi , aileleriyle birlikte çok seviyorum . Rab İsa’nın imanında olgunlaşmam konusunda , Kutsal Kitabı daha iyi anlayıp , uygulayabilmem konusunda bana çok yardımcı oluyorlar . Hepinize çok teşekkür ediyorum . Kutsal Tanrımızın desteğiyle ve izniyle her hafta şükürler olsun Kilise Toplantılarımıza katılıyorum . Yaşadığım kent ile kilisemizin bulunduğu kent arasında belki yüzlerce km var ama ben her hafta heyecanla ve sevgiyle , büyük bir istekle Kutsal Kilisemize kavuşma hasretiyle gidiyorum .

Esinleme 3 : 20’de Rab diyor ki; İşte kapıda durmuş , kapıyı çalıyorum , eğer biri sesimi işitir, kapıyı açarsa onun yanına gireceğim . Ben onunla , oda benimle yemek yiyeceğiz.

Tanrı’ya şükürler olsun ki Rabbin sesini işittim ve kalbimin kapısını O’na açtım . Kendimi adeta yeni doğmuş bir bebek gibi saf ve günahsız hissediyorum . Rabbin sevgisi bana huzur ve güç verdi .

2. Korintliler 5 :17 . ayette yazıldığı gibi ‘’ Bir kimse Mesih’te ise yeni yaratıktır , eski şeyler geçmiştir , Her şey yeni olmuştur  

Rab İsa’nın sevgisi ve ona olan imanımla hayatım ve geleceğimle ilgili olarak kendimi daha yeni ve güçlü hissediyorum . Dünyasal sorunlar ve kaygılardan uzak yaşıyorum .

  1. Petrus 5: 7 ‘’ Bütün kaygılarınızı O’na yükleyin , Çünkü O sizi kayırır bu ayette de yazıldığı gibi , hiçbir dünyasal soruna üzülmemem gerektiğini  Kutsal Tanrımızın beni kayırdığını biliyorum .

Filipeliler 4:6-7 ‘’ Hiç kaygılanmayın ; her konudaki dileklerinizi , Tanrıya dua edip , yalvararak şükranla bildirin . O zaman her türlü kavrayışı aşan Tanrının esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır .

Matta 6: 31-34 ‘’ Öyleyse ; Ne yiyeceğiz ? Ne içeceğiz ? ya da Ne giyeceğiz ? diyerek kaygılanmayın Uluslar hep bu şeylerin peşinden giderler . Oysa Göksel Babanız bütün bunlara gereksinmeniz olduğunu bilir . Siz öncelikle Onun egemenliğinin ve doğruluğunun ardından gidin , o zaman size bütün bunlarda verilecektir .O halde yarın için kaygılanmayın . Yarının kaygısı yarının olsun . Her günün derdi kendine yeter   .

Mesih İsa’nın denetiminde bir hayat yasamak istiyorum . Ve Galatyalılar 5: 22-23’deki Kutsal Ruhun meyvelerini ( sevgi , sevinç , esenlik , sabır , iyi yüreklilik, iyilik , içten bağlılık, yumuşak huyluluk , kendini tutabilirlik ) yüreğimde daha çok büyütmek istiyorum.

Rab İsa’nın Matta 28 : 18-19 . ayetlerde bana ve tüm imanlı kardeşlerime bir görev verdiğini düşünüyorum .

Matta 28: 18-19’da yazıldığı gibi İsa yanlarına gelip kendilerine şunları söyledi; Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi . Bu nedenle gidin , bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin ; onları Baba , oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin , size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin . İşte ben ; dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.

Rab İsa’nın imanını, sonsuz yaşam müjdesini, bu imanımın sevincini insanlarla paylaşmak gibi kutsal bir görevim olduğunu, Rabbimizin benden bunu istediğini hissedebiliyorum.

Rabbimize bize verdiği sonsuz yaşam için teşekkür ediyorum .

Rabbimizin bana verdiği güç, Tanrı sözü olan Kutsal Kitabımızın bana gösterdiği doğru yol ve imanlı kardeşlerimizin bana verdiği manevi destekle kendimi daha huzurlu ve daha olumlu ve mutlu hissediyorum .

Tanrının esenliği ve sevgisi kilisemizin üzerinde olsun . AMİN .

SEDAT TOMRİS

   

© Copyright incilTurK.Com